Aktualne Spravy

Bystricoviny

Mesto im nechce dovoliť zastavať najväčiu zastávku MHD, tak si oplotili pozemok

Štvorpodlažná polyfunkčná budova Victory na Námestí Slobody, ktorej farebné obklady na báze hliníka pri zmene uhla pohľadu a svetla menia farbu, bola postavená v roku 2009 a vhodne doplnila túto časť námestia pri Mestskom úrade.

Vedľa tejto budovy sa nachádza ...

dnes 16:39 open_in_new
Marta Medzihradská: Participatívny rozpočet mesta Paríž

Netreba vymýšľať už vymyslené. Väčšinou stačí poznať, pochopiť a vhodne prispôsobiť. Preto opäť ponúkam informácie, možno zamyslenie sa a inšpirácie participatívnym rozpočtom iného mesta, tentoraz mimo našich hraníc.

Už šiesty rok vyčleňuje do ...

dnes 13:30 open_in_new
Najzaujímavejšie športové akcie v Banskej Bystrici do konca septembra

Posledné dva septembrové týždne budú v meste pod Urpínom doslova nabité športovými podujatiami. Vybrali sme pre Vás tie najzaujímavejšie.

V dňoch 20. – 22. septembra 2019 (piatok – nedeľa)  sa na internáte EF UMB, Trieda. SNP 53 koná 23.ročník šachového ...

dnes 11:24 open_in_new
Inscenácia Divadla z Pasáže nominovaná na Cenu Akadémie divadelných tvorcov

Najnovšia inscenácia Mestského divadla – Divadla z Pasáže Posolstvo z inej planéty, ktorá mala premiéru 30. mája 2019 bola Akadémiou divadelných tvorcov nominovaná na Cenu Akadémie za najlepšiu inscenáciu sezóny 2018/19.

Hodnotiaca porota vyberala spomedzi 27 divadiel ...

dnes 09:18 open_in_new
Malé firmy a živnostníci s obratom do 100 tisíc eur budú platiť nižšie dane z príjmu

Návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne poslancov Mosta – Híd Irén Sárközy, Tibora Bastrnáka a Bélu Bugára v stredu schválilo plénum NR SR, keď zaň hlasovali poslanci naprieč politickým spektrom.

Pokiaľ zákon podpíše prezidentka Zuzana Čaputová, od ...

včera 15:27 open_in_new
Už túto sobotu sa na Horehroní stretnú dva vláčikové unikáty

Počas najbližšieho víkendu sa v obci Hronec stretnú dva slovenské vláčikové unikáty. Najväčší parný rušeň 498.104 Albatros v piatok vyrazí na svoju narodeninovú jazdu až z hlavného mesta priamo do Hronca kde na neho bude čakať najmenší parný rušeň.

Trojdňový ...

včera 14:24 open_in_new
FOTO: Slávnostné otvorenie 28. akademického roka UMB v Banskej Bystrici

V utorok 17. septembra 2019 Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici slávnostne otvorila v poradí už 28. akademický rok, ktorý bude v sebe niesť viacero strategických výziev. Vybrané z nich predstavil rektor vo svojom slávnostnom príhovore, iné boli samotnou súčasťou ...

včera 13:21 open_in_new
Štvrtková Bystrická hodinka bude o 90 – ročnej histórii Národného domu

V poradí už 36. Bystrická hodinka sa uskutoční vo štvrtok 19. septembra 2019 o 18:00 hod. v Kaviarni Národného domu. Témou bude práve Národný dom.

Príďte si vypočuť zaujímavosti z 90 – ročnej histórie Národného domu, o ktorom porozpráva Ing. arch. Alexandra ...

včera 09:09 open_in_new
V sobotu je v Hiadli tradičný Hiadlovský Krumplovník

Obec Hiadeľ pripravuje na sobotu 21. septembra 2019 ďalší ročník tradičného  „Hiadlovského Krumplovníka“ s bohatým kultúrnym programom, ktorým bude sprevádza Katka Kovačechová. Na svoje si prídu malí i veľkí návštevníci zo širokého okolia.

Už naši ...

včera 09:09 open_in_new
Na atletické majstrovstvá sveta mieria napokon štyria atléti bystrickej Dukly

Na 17. majstrovstvá sveta v atletike v katarskej Dauhe, ktoré sa začnú už o desať dní, cestuje štvorica športovcov z VŠC Dukla Banská Bystrica. Dvaja kladivári Martina Hrašnová a Marcel Lomnický a dvaja chodci na 50km Mária Katerinka Czaková a Matej Tóth.

Slovensko bude ...

2019-09-17 18:24 open_in_new
Pozor na lesnú zver, ktorá Vám môže na jeseň znenazdajky vbehnúť do cesty

Presne takáto situácia sa odohrala pred pár dňami v okrese Banská Bystrica, keď vodičovi motocykla prebehol náhle cez cestu srnec. Došlo k zrážke. V tomto prípade išlo o nehodu, ktorá pre vodiča nemala následky na zdraví, no takéto nehody sa môžu skončiť oveľa ...

2019-09-17 17:21 open_in_new
V ZŠ Ďumbierska bude 24. septembra Trojgeneračný športový deň

ZŠ Ďumbierska s MŠ Sásovská cesta v spolupráci s Občianskou radou Rudlová – Sásová I. a poslancami za tento volebný obvod organizujú v utorok 24. septembra  2019 od 13:30 hod. pre malých, veľkých i starších Bystričanov Trojgeneračný športový deň.

V areáli ...

2019-09-17 15:15 open_in_new
Tretí ročník Banskobystrického chodeckého mítingu v Parku pod Pamätníkom SNP

Športový klub BCF Dukla Banská Bystrica v sobotu 21. septembra 2019  naviaže na tradíciu organizovania medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi na certifikovanej trati v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici.

Organizátorom III. ročníka Banskobystrického ...

2019-09-17 12:06 open_in_new
Ďalšie septembrové novinky v CINEMAX BB s filmami Pomaľované vtáča a Rambo

Predstavujeme Vám najnovšie filmy v bystrickom multikine CINEMAX BB od štvrtka 19. septembra. Je medzi nimi aj česko – slovensko – ukrajinský film režiséra Václava Marhoula Pomaľované vtáča, ktorý časopis The Hollywood Reporter ako „ponurý a násilný odraz krutosti ...

2019-09-17 11:03 open_in_new
Záverečný bystrický koncert Vivat Vox Organi v podaní Giovannimaria Perrucciho

Siedmy ročník medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2019 vyvrcholí v stredu 18. septembra 2019 posledným koncertom. Za organom banskobystrického Evanjelického kostola v Lazovnej ulici sa o 19:00 hod. predstaví taliansky organista Giovannimaria Perrucci.

Po ...

2019-09-17 11:03 open_in_new
Mladí bystrickí biatlonisti si doviezli z Vyhní ďalších päť titulov

Na národnom šampionáte v letnom biatlone vo Vyhniach získali naši mladí pretekári z Banskej Bystrice ďalšie majstrovské tituly Slovenskej republiky v jednotlivých vekových kategóriách.

V kategórii 10-11 ročných dievčat kraľuje Jelka Švantnerová – Biathlon Mánia ...

2019-09-16 17:12 open_in_new
Športový klub Dracula Gym v Banskej Bystrici napreduje

Dracula Gym sídli v nedávno zrekonštruovanom športovom centre Šport Zóna v Sásovej na Rudohorskej ulici, prináša pre deti i dospelých z Banskej Bystrice a okolia MMA, thajský box, klasický box a kondičný box.

Klub je profesionálne vybavený najmodernejšími tréningovými ...

2019-09-16 16:09 open_in_new
Ľubomír Motyčka: Neočakávané pokračovanie rómskej témy

Cez víkend som doma neobsedel. Alebo som ušiel pred nekonečným kosením?

Sľúbil som sa do Lučenca, na otvorenie výstavy terakotových bojovníkov z Číny. Žena však ochorela, výstava potrvá dva mesiace, takže si to ešte môžem ísť pozrieť. A bude to taký výlet. ...

2019-09-16 15:06 open_in_new
Utorkový Deň otvorených dverí v pobočkách Verejnej knižnice Mikuláša Kováča

Verejná knižnica Mikuláša Kováča  sa aj tento rok zapája do Týždňa dobrovoľníctva v Banskej Bystrici, ktorý sa koná od 16. – 22, septembra . V utorok 17. septembra bude Deň otvorených dverí  vo všetkých piatich bystrických pobočkách VKMK.

S Centrom ...

2019-09-16 13:00 open_in_new
V Thurzovom dome s archeológom Rudolfom Nádaskyom na tému Rímsky luxus v barbariku

Po letnej prestávke odhalí Stredoslovenské múzeum ďalšie z klenotov a tajomstiev, ktoré ukrýva vo svojom depozite. Výnimočnú keramiku typickej červenohnedej farby známu pod názvom „terra sigillata“, jej pôvod, špecifiká výroby a výzdoby predstaví v utorok 17. septembra ...

2019-09-16 13:00 open_in_new
V Jakube padlo až desať gólov, Selce vyhrali s Hrochoťou, prehry Sásovej a Priechodu

V nedeľu sa v piatej futbalovej lige hralo siedme kolo a v ňom nás potešili dva tímy. Jakub zdolal Banskú Štiavnicu na svojom ihrisku hokejovým výsledkom 6:4 a v okresnom derby Selce vyhrali s Hrochoťou 3:1. Nečakane prehral doma Priechod s Krupinou a Sásová neuspela ...

2019-09-16 03:33 open_in_new