Aktualne Spravy

Bystricoviny

Magický sviatok svätej Lucie s ľudovými tradíciami

V našom kalendári je piatok 13. decembra 2019 označený ako sviatok svätej Lucie. Tento magický dátum v minulosti sprevádzali rôzne zvyky, tradície a obyčaje. Je opradený viacerými legendami, ktoré dnes už možno ani nepoznáme, tak si ich pripomeňme. 

Bola jedna z ...

dnes 01:06 open_in_new
BBSK po tragédii finančne pomôže Prešovu, zvyšujú sa poplatky za sociálne služby

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na štvrtkovom výjazdovom rokovaní zastupiteľstva v Detve odsúhlasili finančnú pomoc mestu Prešov. Zároveň schválili zvýšenie poplatkov za sociálne služby.

Z rozpočtu kraja zastupiteľstvo vyčlenilo sumu 50 tisíc eur, ...

dnes 01:06 open_in_new
Univerzita vyzbierala na punči takmer 5 tisíc eur pre Svetielko nádeje

Dátum 10. december 2019 bol dňom, kedy Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici už po štvrtýkrát pripravila Univerzitný punč UMB s charitatívnym rozmerom.

Stalo sa tradíciou, že jeden deň v roku vedenie fakúlt a Univerzity Mateja Bela nestretnete na univerzitnej pôde, ale ...

včera 15:39 open_in_new
FOTO: Banskobystrickí matičiari oslávili 100 rokov svojej aktívnej činnosti

Pred 100 rokmi, presne  30. novembra 1919, vznikol v Župnom dome na Lazovnej, v ktorom dnes Štátna vedecká knižnica (ŠVK), Miestny odbor  Matice slovenskej (MO MS) v Banskej Bystrici.

V átriu ŠVK v Banskej Bystrici konala prvá časť slávnosti pripomínajúca 100 rokov ...

včera 12:30 open_in_new
Výťažok z bystrického Primátorského punču pôjde do Prešova, silvestrovský ohňostroj nebude

Banskobystrické Vianoce  2019 sú už v plnom prúde. Na námestí nájdete stánky s rôznymi dobrotami či remeselnými výrobkami s vianočnou tematikou. K dobrej nálade prispieva aj program zameraný na zvyky, tradície i hudobnú produkciu pre všetky vekové kategórie.

Aj ...

včera 02:00 open_in_new
Bystrický župan Ján Lunter bilancoval dva roky v čele samosprávneho kraja

V týchto dňoch uplynuli  dva roky od nástupu Jána Luntera do kresla predsedu Banskobystrického samosprávneho kraj nástupu (BBSK). Bystrický župan na Radnici bilancoval toto dvojročné obdobie.

Podľa Luntera sa napriek ťažším začiatkom sa BBSK) podarilo za uplynulé dva ...

včera 00:57 open_in_new
Bystrica bude opäť bojovať proti rasizmu tancom

Najbližší víkend bude vďaka Tanečnému klubu Element patriť tancu a jedinečnému projektu, ktorého cieľom je vzdelávať deti a mládež bez ohľadu na vek, rasu, pohlavie, či sociálne zaradenie.

Vďaka projektu Tancom proti rasizmu tak budú mať krajšie Vianoce nielen deti z ...

včera 00:57 open_in_new
Dražba hokejových Unicef dresov našich ´baranov´ už prebieha

Hokejový majstrovský klub HC ´05 iClinic Banská Bystrica už spustil dražbu hokejových dresov Unicef, v ktorých nastúpil na Mikuláša 6. decembra v dueli Tipsport ligy proti Slovanu Bratislava. Tento zápas sme vyhrali 2:1 po predĺžení.

Až do 14. decembra prebieha na ...

včera 23:54 open_in_new
V Spojenej škole v Kremničke oceňovali najlepších športovcov

V utorok 10. decembra sa už po 22-krát stretli v Spojenej škole v Kremničke pedagógovia a žiaci školy spolu s mladými atlétmi zo Základnej školy v Rabči, reprezentujúcimi AK Svetlošák na domácich atletických podujatiach, na vyhlásení najlepších športovcov školy ...

2019-12-11 17:33 open_in_new
Miro Toman: Primátora pri daniach a rozpočte podporila racionálna trojkoalícia poslancov

Nie nadarmo sa o daniach a rozpočte hovorí ako o zákonoch roka. Na utorkovom mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici to boli kľúčové hlasovania o miestnych daniach a rozpočte mesta na budúci rok.

V poslaneckej diskusii a pri hlasovaniach sa ukázalo sa, kto ...

2019-12-11 15:27 open_in_new
Predvianočné filmové novinky v CINEMAX BB pre Vás

Ponúkame Vám prehľad najnovších filmových noviniek, ktoré sa v predvianočnom čase dostávajú do banskobystrického multikina CINEMAX BB. Vybrať si ten svoj film môže malý aj veľký návštevník.

Obľúbené herecké kvarteto Dwayne “The Rock” Johnson, Jack Black, ...

2019-12-11 14:24 open_in_new
Festival Burning garden 2019 v Banskej Bystrici s Hanou Frejkovou

Medzinárodný šansónový festival „Burning garden 2019“ (Horiaca záhrada), ktorý už niekoľko rokov prináša vystúpenia zaujímavých osobností do Záhrady Chavivy Reik v Banskej Bystrici, tento rok hostí dámu českého herectva a židovského šansónu Hanu Frejkovú s ...

2019-12-11 10:12 open_in_new
Hotel v rukách študentov!

Jedna z najúspešnejších stredných škôl na Slovensku – Hotelová a obchodná akadémia v Brezne – dlhodobo spolupracuje so štvorhviezdičkovým HOTELOM PARTIZÁN v rekreačnej oblasti Tále.

V tomto roku sa spoločne rozhodli pre šokujúci krok, v nedeľu 15. decembra 2019 o ...

2019-12-11 02:51 open_in_new
Mesto Banská Bystrica má na rok 2020 schválený vyrovnaný rozpočet

Banskobystrickí poslanci v utorok na 8. zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2020, ktorého príjmová aj výdavková strana počíta s objemom takmer 90 miliónov eur.

Hlasovaniu o tomto dôležitom bode rokovania predchádzalo nemenej ...

2019-12-11 02:51 open_in_new
Mestské zastupiteľstvo schválilo VZN o miestnych daniach s ich nevyhnutným navýšením aj rozpočet

Ešte pred rokovaním o rozpočte mesta na budúci rok mestské zastupiteľstvo schvaľovalo všeobecne záväzné nariadenie o miestnych daniach. Kvôli návrhu zvýšiť tieto dane vo viacerých položkách, čo je príjmom bežného rozpočtu samosprávy, sa očakávala náročná ...

2019-12-10 16:21 open_in_new
Vladimír Moravčík: Keď poslanec miesto riešenia problému zaútočí na šport

Stretol som sa s tým v mestskom zastupiteľstve po prvý raz a trochu mi to vyrazilo dych. Kladiem si otázku, ako môže služobne najstarší poslanec zaútočiť na športovcov, ktorí úspešne reprezentujú toto mesto i Slovensko a vychovávajú mladé športové talenty kvôli ...

2019-12-10 16:21 open_in_new
Univerzitný punč UMB na Námestí SNP pre Svetielko nádeje

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pozýva občanov na Univerzitný punč UMB do stánku na Námestí SNP (pred Radnicou) už v utorok 10. decembra 2019 popoludní.

Od  13:00 do 22:00 hod. Vám načapujú punč zástupcovia jednotlivých fakúlt a vedenia UMB. Od 19:00 hod. bude ...

2019-12-10 12:09 open_in_new
Skibusy sa čoskoro vydajú na cesty až pod zasnežené lyžiarske svahy na Horehroní

Zimná sezóna už pomaly naberá na energii. Lyžiari počas uplynulého víkendu vyskúšali prvý tohtoročný sneh na zjazdovkách. Jedno mesto, 3 obce, 3 lyžiarske strediská a jedna novinka sezóny ako bonus pre zahraničných lyžiarov. Tohtoročné zimné skibusy budú prepájať ...

2019-12-10 12:09 open_in_new
Bystrická hodinka odhalí tajomstvá storočného Jurkovičovho bytového domu vo Zvolene

Mestský bytový dom vo Zvolene a tajomstvá, ktoré ukrýva, budú témou decembrovej Bystrickej hodinky.

Známy slovenský architekt, dizajnér a etnograf Dušan Samuel Jurkovič sa podpísal pod mnohé výnimočné stavby na Slovensku. Snáď najznámejšia z nich je monumentálna ...

2019-12-10 02:42 open_in_new
Plavkyňa Malíková z UMB má dve medaily z majstrovstiev Slovenska

Zimná časť plaveckej sezóny vrcholí na národných šampionátoch Slovenska vo všetkých vekových kategóriách. Na „štyroch frontoch“ sa postupne predstavujú len tí najlepší pretekári. Uplynulý víkend ´lovili´ medaily mladší žiaci v Spišskej Novej Vsi a spomedzi ...

2019-12-09 16:12 open_in_new
FOTO: Premiér Peter Pellegrini na navšteve u pápeža Františka

Nášmu premiérovi Petrovi Pellegrinimu a Slovensku sa v pondelok dostalo veľkej cti. Počas premiérovej oficiálnej návštevy  Svätej stolice vo Vatikáne ho prijal pápež František.

Hneď po nedeľnom prílete do Ríma Peter Pelelgrini navštívil Baziliku svätého Klimenta, v ...

2019-12-09 15:09 open_in_new